babyweb.sk > Dieťa > Vývin dieťaťa > Čo s odstávajúcimi ušami?
Čo s odstávajúcimi ušami?
Každá, čo i len nepatrná odlišnosť vzhľadu dokáže dieťa potrápiť viac, ako by sme si možno mysleli. A odstávajúce alebo „povievajúce“ ušká sú viditeľné na prvý pohľad. Mali by sme nad tým mávnuť rukou alebo riešiť problém chirurgicky už v detskom veku, aby sme uchránili svojho potomka pred posmechom?
„V našej rodine sa odstávajúce uši, skrátka, dedia. Má ich manžel, mal ich aj jeho starý otec a vraj aj prastarý otec a teraz sa s nimi trápi päťročný Jurko. Zo škôlky chodí smutný, že sa mu deti posmievajú a volajú naňho – Ty ucho! Sama od seba by som to vôbec neriešila, ale vidím, že on je z toho naozaj nesvoj a v poslednom čase odmieta do škôlky aj chodiť. Rozprávala som sa o tom aj s našou detskou lekárkou, ktorá mi radí počkať, pretože uško ešte porastie, na internete som sa zasa dočítala, že tento problém treba riešiť čo najskôr, aby sa zabránilo komplexom menejcennosti u dieťaťa,“ uvažuje naša čitateľka Martina.
Problém odstávajúcich ušníc je vždy vrodený, je však možné, že zároveň s tým, ako bude dieťa rásť, bude sa meniť aj tvar a uhol ušníc. Preto sa líši aj názor na správny čas a nutnosť operácie aj medzi odbornými lekármi.
Operácia sa najčastejšie robí u detí približne od 5-6 rokov veku. Zákrok zvyčajne prebieha v lokálnom znecitlivení a pacienti ho dobre znášajú, niektoré pracoviská však u menších detí preferujú celkovú anestéziu.
Na operáciu ešte pred nástupom do školy
„Spôsobov uskutočnenia operácie je celý rad, jednotlivé typy operácií sa značne líšia a v súvislosti s operačnou technikou sa obvykle líši aj priebeh pooperačného obdobia,“ hovorí MUDr. Evžen Trupar.
Osobne uprednostňujem operačnú techniku, pri ktorej sa tvar ušnice modeluje preparáciou a opracovávaním chrupavky ušnice iba na jej zadnej strane. Požadovaný tvar chrupavky sa fixuje niekoľkými stehmi, predná strana zostáva počas zákroku nedotknutá a výsledný tvar vidno bezprostredne po operácii.“
Stehy z rany na zadnej strane ušnice sa odstraňujú za 7 – 17 dní po operácii alebo vôbec v závislosti od použitého šijacieho materiálu. Po zákroku má pacient uši kryté gázou, vatou a elastickou čelenkou vyrobenou z trubicového obväzu.
Elastickú čelenku treba nosiť nonstop 14 dní a následne ešte 2-3 týždne na noc. Aj preto sú najvhodnejšími obdobiami na zákrok jar alebo jeseň, keď dieťa môže nosiť čiapku. Za najideálnejšie sa považujú jarné mesiace pred nástupom dieťaťa do školy.
Prečítajte si aj:
Keď dieťa musí do nemocnice
Najčastejšie choroby detského veku
Drobec má hnačku. Čas na diétu
Ako vhodne podporovať imunitu u detí
Dieťa by malo operáciu samo chcieť
Väčšina lekárov sa tiež zhoduje v tom, že k operácii je vhodné pristúpiť až vo chvíli, keď je aj samotné dieťa rozhodnuté, že takýto zákrok chce podstúpiť. Vtedy oveľa lepšie spolupracuje.
„Podľa mojich skúseností je najlepšie pristúpiť na operáciu až vtedy, keď je dieťa motivované a samo chce problém riešiť, čo sa zvyčajne týka starších detí, až okolo 9. roku veku. Niektorí rodičia preferujú uskutočnenie operácie pred nástupom do školy medzi 5-6 rokom života, ale podľa niektorých autorov operácia u menších detí môže viesť k zastaveniu rastu ušnice,“ upozorňuje MUDr. Evžen Trupar.
Pohľad psychológa
Detská psychologička PhDr. Ilona Špaňhelová: „Odstávajúce uši môžu byť z psychického hľadiska pre dieťa záťažou. Záleží na jeho povahových vlastnostiach, ako sa dokáže napríklad s komentárom druhých vyrovnať, na jeho skúsenostiach s podobnými náročnými situáciami, na uzavretosti alebo otvorenosti v komunikácii – ako dieťa dokáže hovoriť o tom, či mu niekto o jeho odstávajúcich ušiach niečo povedal, ako mu to prekáža, alebo to dokáže obrátiť na žart a nenechá sa druhými zneistiť.
V predškolskom období – približne v 5 rokoch – by som odporúčala, aby ste sa o tom s dieťaťom rozprávali – ako sa cíti, či niekedy zažilo slovný útok. Samozrejme, dala by som na radu lekára, kedy je najvhodnejší čas pristúpiť na lekársky zásah, a podľa toho by som sa orientovala a dohodla i s dieťaťom. Vhodné je danú vec nebagatelizovať, priznať si, že to tak je, a vyzdvihovať u dieťaťa jeho osobnostné pozitíva, ktoré má.“
Riziká otoplastiky nie sú všeobecne príliš veľké, ale rovnako ako pri akejkoľvek inej operácii existujú.
- Možnosť krvácania
- Vznik hematómov
- Infekcia
- Riziko zlého hojenia
- A podľa druhu zvolenej anestézie i riziká spojené s celkovou narkózou
Koľko zaplatíte
Úprava ušníc sa robí na klinikách ORL i na plastickej chirurgii. Nemali by ste preto mať problém nájsť vhodné zariadenie, kde s vami a s vaším dieťaťom vhodnosť zákroku aspoň skonzultujú. Ceny zákroku sa pohybujú od 330 do 500 eur.