babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
V celom svete pribúda obéznych ľudí. Môžu za to sladké malinovky, fast foody, rýchly životný štýl, no aj výchova a nedostatok času rodičov. Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to.
Nezabúdajte:
- Mali by sme deťom dopriať pestrú a rozmanitú stravu, bohatú na ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, chudé mäso, ryby a hydinu.
- Nenechávame deti hladovať ani sa prejedať
- Deti by mali jesť pravidelne 5-6x denne, veľkosť porcie vždy prispôsobíme ich rastu a pohybovej aktivite.
- Dodávame im iba kvalitné zdroje bielkovín.
- Niekoľkokrát denne podávame mliečne výrobky.
- Mali by sme uprednostňovať kvalitné rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi.
- Deti učíme striedmosti v konzumácii cukru, sladkostí a sladených nápojov.
- Deťom by sme nemali dosáľať jedlá a mali by sme sa vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli (pozor na lupienky, konzervy, veľké množstvo údenín).
- Deti zvykáme na správny pitný režim, mali by vypiť viac ako 1 liter za deň.
- Deťom by sme mali byť príkladom, učiť ich zdravému spôsobu života a zaujímať sa o to, čo jedia mimo domu.
Pitný režim
Kontrolujme, či naše dieťa vypilo dostatok tekutín. Odporúčané množstvo tekutín závisí od veku dieťaťa, jeho hmotnosti a fyzickej aktivity. Nedostatok tekutín môže viesť k únave, zápche či problémom s ľadvinami.
Deti aj dospelí by mali piť priebežne počas dňa. Tekutiny ste mali mať vždy poruke a keď idete s dieťaťom von, zoberte so sebou fľašu s pitím. Deti by mali piť hlavne neperlivú vodu, ale aj riedené ovocné džúsy a šťavy, zelené alebo bylinkové čaje, slabý čierny čaj. Neodporúčajú sa sladké limonády, neriedené ovocné džúsy, minerálne vody, sýtené nápoje, silný čierny čaj a káva, niektoré druhy bylinkových čajov a alkoholické nápoje.
S výberom nápoja opatrne
Sladké limonády – sú pre telo hlavne zdrojom veľkého množstva sacharidov, zbytočne zvyšujú denný energetický príjem.
Neriedené ovocné džúsy – ak nie sú zriedené vodou, obsahujú aj veľké množstvo sacharidov. Na rozdiel od limonád obsahujú aj vitamíny, minerálne látky a niekedy aj vlákninu.
Minerálne vody – nemalo by sa ich vypiť viac ako 0,3 l za deň a keď ich zaraďujeme do pitného režimu, musíme striedať rôzne druhy minerálnych vôd (pri pití iba jedného druhu minerálky sa nám môžu hromadiť v tele minerály a to môže viesť k tvorbe kameňov).
Sýtené nápoje – oxid uhličitý môže pri častej konzumácii spôsobovať nadúvanie. Navodzuje tiež pocit, že sme už zahnali smäd, hoci príjem tekutín ešte nie je dostatočný.
Čierny čaj a káva organizmus odvodňujú, obsahujú kofeín a môžu spôsobovať aj podráždenie žalúdka.
Niektoré druhy bylinkových čajov sa pre svoje liečivé účinky podávajú hlavne počas choroby. Pri sústavnej konzumácii by sa mohlo stať, že si na ne telo zvykne a pri chorobe potom nebudú účinkovať. Dovolené sú čaje z jahodových, malinových a ostružinových listov, z jablčných šupiek, plodov borievok alebo hotové zmesi určené priamo pre deti.
Alkoholické nápoje – alkohol u detí spôsobuje poškodenie mozgových buniek, pečene a v dospelosti ľahko vedie k závislosti.
Odporúčaný príjem tekutín:
- 4 – 7 rokov……….1,6 litra
- 7 – 10 rokov……….1,8 litra
- 10 – 13 rokov……….2,15 litra
- 13 – 15 rokov……….2,45 litra
Čítajte tiež:
- Nemá vaše dieťa chuť na jedlo? Vieme, ako na to
- Genetika a obezita
- Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Jedálny lístok
RAŇAJKY
Dbáme ne pestrosť a rozmanitosť. V zdravých raňajkách by nemali chýbať cereálie, mliečna zložka, ovocie a tekutiny. Raňajky by mali prebiehať v pokojnej atmosfére a mali by ste na ne vyhradiť dostatok času.
Správna voľba potravín: pečivo s rastlinným tukom, plátok syra alebo kvalitnej šunky a kúsok zeleniny, alebo pečivo s nátierkou a so zeleninou, či cereálie s mliekom alebo s jogurtom, alebo pečivo s ovocným jogurtom.
Zlá voľba potravín: pečivo s maslom a trvanlivou salámou, alebo chlieb, párky, horčica, či šišky s marmeládou, alebo smažené vajcia so slaninou, kyslá uhorka.
DESIATA
Najdôležitejšie je nezabúdať na ňu.
Správna voľba potravín: vhodné sú celozrnné tyčinky, jogurt, tvarohový dezert, ovocie, zelenina (aj vo forme šalátov), chlieb s nátierkou.
Zlá voľba potravín: pečivo s masťou alebo s trvanlivou salámou, hamburger, cheeseburger, hotdog, grilovaná klobása, bageta, čokoládové tyčinky, sušienky, oplátky.
OBED
Ak je v školskej jedálni na výber niekoľko jedál, mali by ste dieťaťu spočiatku s výberom pomôcť. Postupne mu v rozhodovaní prenechávajte samostatnosť, je to preň dôležité. Nevyhnutnou súčasťou obeda by malo byť ovocie alebo zelenina. Nie je nutné, aby bola v rámci obeda podávaná aj polievka.
OLOVRANT
Zloženie závisí do aktivity dieťaťa. Ak dieťa chodí na pravidelné tréningy, môžete olovranty prispôsobiť tomu, čo potrebuje.
Správna voľba potravín: pečivo s rastlinným tukom, so šunkou či s tvrdým syrom, zelenina alebo menej sladké druhy ovocia (jablká, hrušky, broskyne citrusy).
Zlá voľba potravín: sladké pečivo a torty, trvanlivé salámy, paštéty, klobásy, sladké druhy ovocia (banány, hrozno).
VEČERA
Zamestnaní rodičia majú väčšinou menej času na jej prípravu. V tom prípade odporúčame napríklad zeleninový šalát v rôznych obmenách. Ak vám s prípravou večere pomáha aj dieťa a dovolíte mu vybrať aj niektoré ingrediencie, je to dobrá príležitosť naučiť ich dôležité veci o výžive.
Správna voľba potravín: zeleninový šalát so syrom a s pečivom alebo cestovinový šalát s jogurtovým dresingom alebo chlieb s tvarohovou nátierkou, tvrdým syrom alebo so šunkou.
Zlá voľba potravín: sladké pečivo, knedličky s omáčkou, sladké druhy ovocia, mliečne dezerty (pudingy, sladený tvaroh a pod.).
2. VEČERA
Posledné jedlo by malo byť skonzumované asi tri hodiny pred spaním. V prípade, že dieťa viac športuje, môže – ak má hlad – dostať druhú večeru. Viac denných jedál odporúčam aj deťom, ktoré majú nízku hmotnosť.
Správna voľba potravín: jogurt alebo tvaroh či kúsok zeleniny.
Zlá voľba potravín: sladkosť alebo zákusok, trvanlivá saláma, zmrzlina, ďalšie hlavné jedlo.