Mýty a povery o tehotenstve

Ste tehotná a zo všetkých strán sa na vás sypú „múdre“ rady, čo musíte, nesmiete, čo sa vám určite narodí? Nedajte sa.

Väčšinu „zaručených“ babských rád môžete s pokojným svedomím hodiť za hlavu. Alebo sa nimi poďte spolu s nami pobaviť a nadobro sa s nimi vyrovnať:

V tehotenstve nesmiete zdvíhať ruky nad hlavu (vešať bielizeň alebo záclony ani tancovať), pretože dieťaťu by sa mohla omotať okolo krku pupočná šnúra.
To je naozaj iba ľudová povera. Podobné pupočníkové komplikácie závisia hlavne od dĺžky pupočníka a pohyblivosti plodu, omotanie pupočníka okolo častí tela plodu je vec náhody.

Špicaté brucho – to bude chlapec, guľaté bruško – bude to dievča.
Často to možno platí, ale ťažko sa na to spoliehať. Tvar brucha závisí hlavne od polohy plodu v maternici, ďalej u viacrodičiek býva maternica viac vyklenutá dopredu, akoby „spadnutá“ nižšie, čo tiež ovplyvní tvar brucha. Pohlavie plodu tvar maternice neovplyvní.

Ak nemôžete otehotnieť, objímte tehotnú ženu, možno vás „nakazí“.
Psychika niekedy dokáže skutočne veľa. V tomto prípade možno len konštatovať: „Ver a tvoja viera ťa uzdraví…“

Keď bude mať tehotná žena rôzne chute, ale vytúžené jedlo si nedopraje, bude mať bábätko materské znamienko v tvare zapieranej potraviny.
Roztomilý nezmysel.

Mačky kradnú deťom dych.
Povera zrejme vychádza z predstavy, že mačky majú rady mlieko, teda aj materské, a mohli by chcieť piť z úst bábätka.

Chlapci matke pridávajú krásu, dievčatká si ju berú pre seba.
Ako všetci dobre vieme, nejedna mamička rozkvitnutá tehotenstvom do krásy porodila dievčatko. Pravdepodobne je to skutočne mýtus, niektorej mamičke hormonálne zmeny v tehotenstve pristanú, inej nie. Záleží aj na tom, ako veľmi tehotná priberie na hmotnosti – tuk či opuchy…

Nekupovať kočík ani výbavičku pred pôrodom, len tú najnutnejšiu. Inak to prinesie dieťaťu smolu.
Tak sa v minulosti zrejme vysvetľovalo nevysvetliteľné a je to povera.

Keď mamička bude nosiť počas celého tehotenstva modrú, bude mať chlapčeka, keď ružovú, bude mať dievčatko…
Prianie je otcom myšlienky. Predtým sa asi nevedelo, že pohlavie je v tom čase už dávno určené.

Ďalšie „zaručené“ rady:

Je tehuľke neustále zle od žalúdka? Je to isté, bude mať dievčatko. Alebo má hádam neustále chuť na sladké? Bude chlapec ako buk!
Za nevoľnosti môžu pravdepodobne hormonálne zmeny, nie pohlavie plodu. Kto je sladké, je obézny, a kto je obézny, má vyššie riziko cukrovky. A kto má cukrovku v tehotenstve, obzvlášť nedostatočne liečenú, má riziko „nezdravo“ veľkého plodu. Chlapček či dievčatko je potom „ako buk“.

Prenáša vari mamička po termíne pôrodu? No iste, dievčatko „sa krášli“.
Pre dĺžku tehotenstva nie je rozhodujúce pohlavie dieťaťa.

Páli mamičku záha? Bábätko bude mať veľa vláskov!
Záha páli mnoho tehotných, je to spôsobené jednak tým, že sa pod vplyvom hormónov mierne uvoľní pľúcny zvierač, a jednak tým, že veľká maternica svojím tlakom znižuje kapacitu žalúdka.

Chcete rýchlo porodiť? Jedzte veľa ostrého jedla.
Ostré jedlo pôrod nevyvolá, navyše ho asi väčšina tehotných nebude znášať najlepšie. Možno keby to tehotná skutočne prehnala s ostrým jedlom a spôsobila si napríklad zápal žalúdka, potom by sa takto oslabené telo mohlo snažiť zbaviť sa prebytočnej záťaže, teda gravidity, a „spustiť“ pôrod. V podstate zbytočné teoretizovanie…

Podľa niektorých povier by budúca mamička nemala nič robiť, nikam chodiť, veľa sa pohybovať, len sedieť, ležať a jesť, veď predsa kŕmi dvoch!
A potom z nej bude prejedená, tučná a možno i opustená ženská… Aj v tehotenstve je dobré dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu. Hmotnostný prírastok v gravidite by sa mal pohybovať okolo 12 kg. Primeraná pohybová aktivita je žiaduca pre celkovú kondíciu tehotnej, ak tehotenstvo nie je rizikové, netreba sa brániť bežnej dennej aktivite. Je vhodné navštevovať napríklad aj cvičenie a plávanie pre tehotné.

Rady na zváženie

Že som tehotná, poviem až po treťom mesiaci, inak by som tehotenstvo mohla zakríknuť.
Nič nezakríknete, ale záleží len na vás, kedy radostnú novinu oznámite svetu. Každá fáza tehotenstva má svoje riziká. V prvom trimestri je, samozrejme, z mnohých dôvodov určité riziko potratu, záleží na každej žene, či chce eventuálne sklamanie prežívať so širokým okolím, alebo len so svojím partnerom a s hŕstkou najbližších.

Lepšie porodiť v siedmom mesiaci než v ôsmom.
Čím bližšie je pôrod k vypočítanému termínu podľa poslednej menštruácie či ultrazvuku, tým je, samozrejme, plod zrelší a lepšie znáša popôrodnú adaptáciu. Ideálne je, ak sa bábätko narodí po 37. týždni gravidity.

Šestonedieľka nesmie vychádzať z domu.
Z domu vychádzať môže. Táto povera asi vznikla z obavy pred infekciou. Obzvlášť v období, keď ešte neexistovali antibiotiká, boli zápalové komplikácie pre šestonedieľku často fatálne.

Tak teda posúďte samy, stať sa môže čokoľvek, ale prečo sa stresovať viac, než je nutné? Veď tehotenstvo a pôrod sú prirodzené deje, ktoré by mala viac ako strach a povery sprevádzať dobrá nálada.

Ak vás skutočne niečo trápi alebo mate skrátka chrobáka v hlave, poraďte sa so svojou pôrodnou asistentkou alebo s lekárom.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tehotné ženy majú iné sny
Čo si môžete pripraviť už teraz?
Ako na zápchu v tehotenstve
Trvanie tehotenstva a výpočet pôrodu


Zdroje:

  • www.klinikazdravi.cz
  • Radiožurnál
  • Uzlíček
14.12.2011 9:51| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist